Blog

Zepsuty telefon – ile kosztuje naprawa telefonu?

22 Gru 2023


Zepsuty telefon – ile kosztuje naprawa telefonu?

Usterka telefonu to problem dla każdej osoby – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego przez jeden dzień, a co dopiero przez dłuższy okres. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek i ile kosztuje naprawa telefonu? W tym wpisie postaramy się wyjaśnić, dlaczego tak trudno udzielić jasnej i klarownej odpowiedzi na to kluczowe pytanie, dotyczące wyceny tych usług.

Co wpływa na koszt naprawy telefonu?

To, ile kosztuje naprawa telefonu, zależne jest od kilku czynników: rodzaju usterki, marki danego telefonu i roku produkcji. Rodzaj usterki i stopień uszkodzenia smartfona może obejmować jedną część bądź jeden lub kilka podzespołów. Im więcej komponentów należy naprawić lub wymienić na nowe, tym koszty rosną. Co do marki uszkodzonego urządzenia to również wszystko jest względne. Obecnie najdroższą marką, której naprawa ze względu na koszt elementów zamiennych jest bardzo wysoka, to iPhone. Flagowe marki z androidem jak Samsung czy LG też są dosyć drogie w naprawie.

W kontekście kosztów części zamiennych warto wspomnieć, że najdrożej jest przeprowadzać naprawy w autoryzowanych serwisach na częściach oryginalnych. W nieautoryzowanych serwisach GSM, gdzie do dyspozycji pozostają zamienniki, z pewnością można liczyć na niższe koszty. Jeśli chodzi o rocznik smartfona, to na cenę wpływa dostępność części na wymianę – im starszy telefon i utrudniony do nich dostęp, tym droższa naprawa.

Najczęstsze usterki telefonów komórkowych

Nie będziemy odkrywczy, jeżeli powiemy, że aby oszczędzić na naprawie smartfona, należy za wszelką cenę unikać doprowadzenia do jego uszkodzeń – tylko i aż. Można zminimalizować to ryzyko, stosując środki ochrony zewnętrznej, jak porządne etui i wysokiej jakości szkło hartowane. Najczęstsze usterki, na które narażone są telefony, a akcesoria ochronne mogą w pewnym stopniu zmniejszyć szkody, to m.in.:

O tym, ile kosztuje naprawa telefonu, świadczy stopień uszkodzenia i jego przyczyna. Zdecydowanie najbardziej szkodliwe jest długotrwałe pozostawienie na słońcu i poważne przegrzanie systemu, zamoczenie, zalanie oraz upadek na bardzo twarde podłoże lub z bardzo dużej wysokości. Warto wspomnieć o tym, że awaria na początku może dawać niewielkie objawy, lecz z czasem kolejne komponenty również ulegają stopniowemu uszkodzeniu. Tak bywa bardzo często w przypadku zalania urządzenia.

Wycena naprawy telefonu w serwisie – ceny ustalane indywidualnie

Czy wedle zebranych informacji można jednoznacznie określić, ile kosztuje naprawa telefonu w przypadku konkretnej usterki? Niestety nie ma na to prostej odpowiedzi. Rozstrzał cenowy w przypadku uszkodzenia wyświetlacza może wynosić nawet 1000 zł i tylko fachowiec potrafi dokładnie określić, jak rozległe są uszkodzenia. Wymiana zbitej szybki, reagującej na dotyk zaczyna się w granicach 100 zł do ok. 300-400 zł. Gdy uszkodzony został również digitizer, wówczas cena wzrasta o kolejne kilkaset złotych.

Koszty napraw telefonów w obecnych czasach niestety rosną dynamicznie, co nie jest to wyłączną winą serwisów GSM i podnoszenia cen robocizny. Koszty elektroniki i zakupu zamiennych komponentów galopują, dlatego nie sposób podać konkretnego cennika, który obowiązywałby bodaj przez rok. Z tego względu każdy punkt serwisowy wycenia każdą naprawę indywidualnie, zatem trudno o podawanie konkretnych kwot. Waszej uwadze polecamy nasz wpis na temat, jak wybrać odpowiedni serwis naprawy telefonów.

Masz problem ze smartfonem? Nie funkcjonuje jak należy lub ma ewidentną usterkę, uniemożliwiającą korzystanie z niego? Nie warto zwlekać z naprawą, której koszt za kilka miesięcy może znowu wzrosnąć. Zachęcamy do konsultacji indywidualnej w serwisie See You GSM – znajdziecie nas w Galerii Krakowskiej. Wykonujemy naprawy smartfonów wszystkich marek dostępnych na rynku.

Powrót