Blog

Wylany ekran – jak sobie radzić z rozlanym ekranem w telefonie?

23 Sty 2023


Jak już wiecie z naszego bloga, uszkodzenia ekranów w smartfonach to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi klienci trafiają do serwisów GSM. W tym wpisie przedstawimy kolejną usterkę ekranu, jedną z najpoważniejszych – wylany ekran. Co do niej może doprowadzić i jak się przed nią uchronić? 

Czym jest wylany ekran w telefonie?

Wylany ekran jest potoczną nazwą fizycznego uszkodzenia wyświetlacza, objawiającego się kolorowymi plamami i brakiem czułości na dotyk. W niektórych sytuacjach ekran smartfona nie jest nawet zarysowany lub nie posiada wyraźnych pęknięć i oznak uszkodzenia. Ten rodzaj usterki wymaga wymiany całego ekranu, a nie tylko jednej warstwy.

Jeżeli telefon jest na gwarancji, to niestety nie obejmuje ona usterek wynikających z niepoprawnego użytkowania, w tym urazów mechanicznych powstałych z winy właściciela. W sytuacji wadliwego działania podzespołów, które mogą doprowadzić do wylania ekranu, gwarancja powinna zostać uwzględniona. Lepiej jednak zapobiegać niż naprawiać. Jakie działania doprowadzają do tej usterki? Poznajcie przyczyny i starajcie się ich unikać! 

Wylany ekran – przyczyny 

Przyczyn usterki, jaką jest wylany ekran, należy szukać w uszkodzeniach mechanicznych, które odpowiadają za większość mniej i bardziej poważnych awarii w smartfonie. Największym zagrożeniem dla delikatnej struktury ekranu jest upadek z wysokości. Każde upuszczenie telefonu jest potencjalnie niebezpieczne.

Druga przyczyna to uderzenie telefonem o inne przedmioty. Wystarczy przechowywać telefon niezabezpieczony żadną formą ochrony w torebce czy plecaku. Inne przedmioty mogą doprowadzić do pęknięcia, a w najgorszym wypadku – wylania ekranu. Nie należy także rysować wyświetlacza twardymi i ostrymi przedmiotami. Zaleca się korzystanie wyłącznie ze specjalistycznych rysików. 

Kolejnym nieodpowiedzialnym zachowaniem, jakim można doprowadzić do wylania ekranu, jest noszenie smartfona w tylnej kieszeni spodni i siadanie na nim. W takiej pozycji obudowa telefonu mocno się wygina, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. 

Wylany ekran może być też skutkiem wadliwego działania podzespołów w telefonie – ich przegrzaniem lub uszkodzeniem baterii, chociaż w najnowszych modelach takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej. 

Jak chronić telefon przed wylaniem ekranu?

Wylany ekran to jedna z wielu ewentualnych usterek, przed którymi można się uchronić w nieskomplikowany i niedrogi sposób. Zabezpieczenie telefonu zewnętrznymi środkami ochrony w postaci etui czy szkła hartowanego jest prostą i sprawdzoną metodą. Należy jednak podkreślić, że modele etui różnią się między sobą wytrzymałością i stopniem ochrony. W tym zakresie najlepiej zdać się fachową poradę profesjonalistów w serwisie GSM, aby mieć pewność, że nasz telefon jest odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym poradniku, jak wybrać etui na telefon, oraz jak zabezpieczyć wyświetlacz telefonu

Co, jeśli szkody już nastąpiły? Wylany ekran wbrew pozorom nie jest tak straszną usterką, jak mogłoby się wydawać. Z naprawą bez trudu poradzą sobie fachowcy z dobrego serwisu GSM. Naprawa bądź wymiana wyświetlacza będzie kosztowała około kilkuset złotych (jest to uzależnione od modelu smartfona). Jest to spora kwota, ale jeżeli telefon jest stosunkowo nowy, to warto go ratować. Pewne jest, że lepiej nie naprawiać urządzenia samodzielnie, zwłaszcza gdy nie ma się na ten temat odpowiedniej wiedzy.

Telefon z wylanym ekranem możemy zanieść do autoryzowanego serwisu danego producenta – takiego jak na przykład serwis telefonów Motorola Kraków, możemy także wybrać serwis GSM zajmujący się naprawą telefonów różnych marek, który pomoże nam bez względu na model naszego smartfona.

W SeeYou GSM – serwisie GSM w Krakowie – wykonujemy kompleksowe naprawy telefonów i usuwamy usterki związane z uszkodzeniami ekranu. Oferujemy szeroki wybór akcesoriów ochronnych na obudowę i wyświetlacz. Czekamy na Was w Galerii Krakowskiej!

Powrót