Blog

Uszkodzenie mechaniczne telefonu a utrata danych

27 Wrz 2023


Kto nie spowodował nigdy uszkodzenia mechanicznego swojego smartfona? Każdy z nas ma coś na sumieniu – strącenie telefonu na twarde podłoże, lekkie zachlapanie wodą albo „utopienie” w jeziorze. Najpoważniejsze usterki mogą spowodować utratę danych, dlatego warto być uważnym podczas korzystania z tego narzędzia.

 

Uszkodzenia mechaniczne smartfonów – konsekwencje
 

Obecnie dostępne smartfony to wielofunkcyjne urządzenia, które na co dzień ułatwiają życie tysiącom osób. Nieliczne jednostki wykorzystują telefon wyłącznie do dzwonienia i przeglądania Internetu. Przeważająca większość osób przechowuje na nim zdjęcia, pliki, notatki, przypomnienia i kalendarze. Te dane stanowią duży ułamek codzienności, a nie każdy dba o to, by wysyłać je na bieżąco do chmury. Najistotniejszym negatywnym skutkiem uszkodzenia mechanicznego jest więc utrata tych danych, które nie mają żadnego backupu. W drugiej kolejności można wymienić koszt naprawy lub zakupu nowego sprzętu, jednak ten jest do zastąpienia, a utracone raz na zawsze dane – niestety nie.

 

Co ciekawe, najpopularniejszym rodzajem uszkodzenia mechanicznego nowoczesnych smartfonów jest zbicie szybki lub całkowite wylanie wyświetlacza, które wbrew obiegowej opinii wcale nie prowadzi do utraty danych – udaj się do serwisu GSM, aby po prostu wymienić wyświetlacz lub uzyskać pomoc w odzyskaniu danych innym sposobem.

 

Najczęstsze uszkodzenie mechaniczne


Uszkodzenia mechaniczne telefonu to wszelkie usterki związane z działaniem siły fizycznej, które zazwyczaj wiążą się z nieostrożnością właściciela. Upadek urządzenia nie odbywa się samoistnie, lecz zwykle to my – użytkownicy za nie odpowiadamy. Oto najczęstsze uszkodzenia mechaniczne, które są najbardziej niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do utraty danych.

 

Zalanie telefonu

Najpoważniejsze uszkodzenie mechaniczne, które możemy zafundować swojemu smartfonowi. Pamiętajmy o tym, że po kontakcie telefonu z wodą należy go wyłączyć i pozostawić do całkowitego wysuszenia. Nie należy go ładować czy włączać po godzinie. Następnie warto oddać smartfona do serwisu GSM – zapraszamy na nasze stoisko  w Galerii Krakowskiej. Jest szansa, że nie doszło do zwarcia najważniejszych podzespołów i uda się odzyskać dane. Więcej na temat tego, jak postępować w takiej sytuacji, znajdziesz we wcześniejszym artykule na naszym blogu.

 

Uszkodzenie płyty głównej

Solidny upadek z dużej wysokości na twardy grunt może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego płyty głównej, która jest sercem telefonu. W niektórych przypadkach wciąż można odzyskać dane, o ile pamięć telefonu została nienaruszona. Ważne jest, aby udać się z usterką do fachowców – próba naprawy na własną rękę może skutkować faktycznym zaprzepaszczeniem wszelkich zapisanych danych.

 
Przegrzanie smartfona


Pierwszym objawem przegrzania jest spowolnienie działania telefonu. Następnie urządzenie (zazwyczaj) wyłącza się, chroniąc się w ten sposób przed poważniejszymi problemami. Jednak pozostawienie smartfona na słońcu przez kilka godzin podczas skrajnie wysokich temperatur może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia podzespołów i trwałej usterki! Pamiętajmy, aby zawsze ukrywać smartfona w cieniu, zwłaszcza gdy panują 30-stopniowe upały  (tutaj znajdziesz więcej przydatnych wskazówek). Do uszkodzenia i utraty danych doprowadzić mogą także skrajnie niskie temperatury.

 

Gdzie naprawiać uszkodzenia mechaniczne telefonu?
 

Każde uszkodzenie mechaniczne skraca żywotność urządzenia, a niektóre z nich prowadzą do poważnych problemów, w tym utraty zapisanych danych. Co więcej, powyżej wymienione awarie nie są objęte gwarancją żadnego producenta, ponieważ wynikają wyłącznie z winy użytkownika. Co zrobić, gdy jedna z nich Cię spotka?

 

Warto od razu udać się do profesjonalnego serwisu GSM, w którym specjaliści wiedzą, jak zareagować, by nie pogorszyć sytuacji oraz uratować co się da – również dane. Znajdziesz nas na stoisku w Galerii Krakowskiej – See You GSM posłuży pomocą w razie wszelkich problemów ze smartfonami większości dostępnych marek. Polecamy wcześniej przygotować telefon do naprawy.

Powrót