Blog

Słuchawki do telefonu – jakie wybrać i na co zwracać uwagę?

29 Wrz 2022


Spośród wielu modeli słuchawek do telefonu nie jest łatwo wybrać, które będą dla nas najlepsze. Możliwości jest mnóstwo, dlatego przedstawiamy Wam najlepsze dostępne opcje.

Rodzaje słuchawek do telefonów

Tak przedstawia się podział ze względu na sposób transmisji dźwięku:

 • przewodowe – najczęściej wybierany model z kablem. Złącze jack podłącza się do portu audio w telefonie. Ich zaletą jest to, że działają w każdych warunkach i nie rozładowują się w trakcie używania;
 • bezprzewodowe – obecnie najpopularniejszym sposobem przesyłania dźwięku jest Bluetooth. Zasięg słuchawek to ok. 10 m. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać o regularnym ładowaniu. 

A tak wygląda podział ze względu na sposób mocowania:

 • douszne – słuchawki o spłaszczonym kształcie, umieszczane w małżowinie usznej, dołączane w zestawie do większości telefonów;
 • dokanałowe – umieszczane w głębi kanału słuchowego, ściśle przylegają do wnętrza ucha;
 • nauszne – zakładane na zewnątrz ucha. Dają najlepsze wrażenia dźwiękowe, w dużym stopniu redukują odgłosy z zewnątrz. Mogą być przewodowe lub bezprzewodowe.

Istnieje także podział ze względu na przenikanie dźwięku z zewnątrz:

 • otwarte – dopuszczają dźwięki z otoczenia, dlatego są wystarczające do użytku domowego;
 • zamknięte – szczelne słuchawki, przez które nie słychać odgłosów z zewnątrz, a także dźwięki z nich nie wydostają się do otoczenia. Polecane do użytku w domu, komunikacji miejskiej lub biurze. Poruszanie się w nich po ulicy jest niebezpieczne, ponieważ nie słychać w nich alarmujących dźwięków z otoczenia (klaksonu samochodu, dzwonka rowerowego, syreny alarmowej);
 • półotwarte – kompromis pomiędzy powyższymi rodzajami. Wygłuszają część dźwięków, ale przepuszczają te najgłośniejsze. 

Należy również pamiętać o opcji słuchawek z mikrofonem. Ta funkcja oferowana jest zarówno w słuchawkach dousznych, jak i nausznych. Ich koszt nie jest dużo wyższy od modeli bez mikrofonu, a pozwalają wygodnie rozmawiać przez telefon, bez trzymania aparatu przy uchu.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

 • Pasmo przenoszenia – tony słyszalne dla człowieka zawierają się w zakresie 20-2000 Hz.
 • Impedancja – powinna być dostosowana do źródła dźwięku, czyli telefonu. Większość smartfonów jest w stanie współpracować ze słuchawkami o impedancji od 16 do 32 omów. Im wyższy ten parametr, tym niższe natężenie dźwięku słuchawki będą generować.
 • Natężenie dźwięku – zalecane maksymalnie do 85 dB. Większość dostępnych na rynku słuchawek oferuje jednak wyższy poziom natężenia dźwięku. Warto pamiętać o tym, że długotrwałe używanie słuchawek o wysokim natężeniu może wpływać na pogorszenie słuchu.
 • Redukcja szumów – dla osób, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu dźwięków z zewnątrz.
 • Przewodzenie kostne – słuchawki nie są umieszczane w małżowinie usznej, lecz wykorzystują kości czaszki do przekazywania dźwięku. Najlepsza opcja dla osób uprawiających sporty na świeżym powietrzu, ponieważ umożliwiają słyszenie dźwięków z otoczenia.

Alternatywa dla kierowców: zestawy głośnomówiące 

Jak wiadomo, rozmowy przez telefon są w samochodzie zabronione i karane 500 zł mandatu i 12 punktami karnymi. Powinno to słusznie zniechęcać do rozmów telefonicznych podczas jazdy, ponieważ trzymanie telefonu przy uchu stanowi zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu powstały zestawy głośnomówiące dla kierowców, działające poprzez Bluetooth. Rozmowę odbiera się na telefonie, chociaż coraz częściej można znaleźć opcje ze słuchawką douszną, umożliwiającą odbierania telefonów przez przycisk na słuchawce. Jest to świetna alternatywa do jazdy samochodem, która nie wymusza zbytniego odrywania się od prowadzenia auta. Zestaw ze słuchawką douszną gwarantuje także większą prywatność podczas jazdy z innymi osobami, jako że nie trzeba włączać opcji głośnomówiącej. 

W wielu autoryzowanych serwisach, takich jak serwis telefonów Apple czy serwis telefonów Samsung, można także znaleźć słuchawki dopasowane do danego modelu. W naszym serwisie GSM w Krakowie znajdziesz słuchawki do każdego modelu smartfona – bez względu na to, jakiego producenta sprzętu używasz.

Oprócz naprawy telefonów w Krakowie oferujemy bowiem ogromny wybór akcesoriów do smartfonów. Nasi specjaliści pomogą Wam wybrać te najlepsze.

Powrót