Blog

Odzyskiwanie danych z telefonu. Najlepsze metody.

26 Mar 2024


Jak zapobiegać utracie danych z telefonu?

Odzyskiwanie danych z telefonu nie jest najłatwiejszym przedsięwzięciem, jeżeli na bieżąco nie były robione dane zapasowe zawartości. Z tego względu warto zadbać o backup przynajmniej tych najbardziej wartościowych, których utrata byłaby szczególnie niepożądana. Kopię zapasową można tworzyć chociażby w chmurze, zarówno w przypadku modeli z Androidem, jak i iOS.

Aby zapobiegać utracie danych ze smartfona, należy zachować ostrożność podczas otwierania linków i pobierania plików – to kradzież danych jest obecnie jednym z powszechniej występujących cyberprzestępstw. Bezpieczeństwo w sieci jest kluczowe dla ochrony naszych danych, zwłaszcza wrażliwych. Poza tym warto regularnie aktualizować oprogramowanie, ponieważ cyklicznie wprowadzane są aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa i zwiększające ochronę przed zagrożeniami w sieci.

Jak odzyskać dane z telefonu?

Jeżeli nie udało się zapobiec utracie plików, zdjęć itp., to istnieje kilka sposobów, które dają szansę na skuteczne odzyskiwanie danych z telefonu, m.in.:

  • kopie zapasowe – tworzenie regularnych backupów to najprostszy sposób, dzięki któremu dane będą zawsze zapisane. Jest to także dobre rozwiązanie, aby w razie potrzeby przenieść je na nowy telefon.
  • programy dedykowane odzyskiwaniu danych z telefonu – tego typu aplikacje pobiera się zazwyczaj na komputer, do którego podłączamy smartfona. Przy ich pomocy można odzyskać również usunięte pliki.
  • serwis GSM – gdy to zadanie nas przerosło lub inne sposoby zawiodą, to polecamy przekazać urządzenie w ręce fachowców. Koniecznie sprawdź nasz wpis na blogu, z którego dowiesz się, co wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego serwisu. Pamiętaj, że w See You GSM zajmujemy się także odzyskiwaniem utraconych danych, polegając na specjalistycznych metodach oraz wiedzy zdobytej przez lata doświadczeń.

A co zrobić, gdy smartfon uległ mechanicznemu uszkodzeniu? Oprócz wymienionych sposobów można dodatkowo wypróbować paru poniższych metod odzyskiwania danych z telefonu:

  • podłączenie smartfona do komputera przy użyciu kabla USB – to najmniej skomplikowana metoda dla telefonów, które są uszkodzone, ale mają częściowo działający wyświetlacz, umożliwiający przynajmniej w jakimś stopniu korzystanie z urządzenia. Należy jedynie przekopiować interesujące nas zdjęcia lub pliki na komputer.
  • pobranie danych z karty microSD – gdy karta pamięci nie uległa uszkodzeniu, to część danych, które są na niej zapisane, będą dostępne na innym urządzeniu. Należy w nim umieścić ową kartę, a następnie przekopiować pliki.

Odzyskiwanie danych ze skradzionego telefonu – co zrobić?

Idealnie, jeśli problem utraty danych nas w ogóle nie spotka, ponieważ kwestię ich odzyskania w wielu przypadkach (chociaż nie wszystkich) można rozwiązać. Natomiast skradziony smartfon to szerszy problem – ktoś niepowołany może zdobyć nasze dane i wykorzystać je przeciwko nam. Ostrożność jest zatem kluczowa! Noś telefon przy sobie, bezpiecznie schowany w torbie lub plecaku – unikaj przechowywania w kurtce, ponieważ z jej kieszeni bardzo łatwo, niepostrzeżenie można go ukraść. Gdy jednak ta przykra sytuacja się wydarzy to odzyskiwania danych z telefonu, który został skradziony, nie jest łatwa. Jedyną opcją jest pobranie danych z chmury, w której wcześniej zostały zapisane. Na własną ręką trudno więcej zdziałać, ale zawsze można zwrócić się po pomoc do osób specjalizujących się w tej dziedzinie.

Wymienione metody zawiodły i nie jesteś w stanie samodzielnie odzyskać danych z telefonu? Skieruj się po pomoc do profesjonalnego serwisu – polecamy skorzystanie z naszych usług. Stoisko See You GSM znajdziesz w Galerii Krakowskiej na poziomie -1. Nasi serwisanci korzystają z bardziej wyspecjalizowanych programów i mają większe możliwości niż przeciętny właściciel smartfona. Sprawdź wcześniej, o czym pamiętać przed oddaniem telefonu do serwisu.

Powrót