Blog

Nie działa dotyk w telefonie – co zrobić?

24 Paź 2023


Nie działa dotyk w telefonie – co zrobić?

Co zrobić, jeśli nie działa dotyk w telefonie? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są możliwe przyczyny i sposoby na rozwiązanie tego problemu.

Dlaczego nie działa dotyk w telefonie – przyczyny

Ekrany dotykowe w smartfonach poprawiają jakość obsługi – jest intuicyjna i umożliwia szybsze korzystanie z telefonu. Wyświetlacz jest elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniom, ale jednocześnie cechuje się dużą wytrzymałością. Codziennie klikamy w niego po kilkaset lub kilka tysięcy razy, a mimo to rzadko się samoistnie psuje.

Dotyk w telefonie nie działa z kilku powodów, z czego najczęstszymi są:

  • Zabrudzenie ekranu – zdarzają się sytuacje, że ekran jest zanieczyszczony tak bardzo, iż nie reaguje na dotyk, np. z powodu zabrudzenia olejem lub inną tłustą cieczą.
  • Błąd systemu – niekiedy dotyk w telefonie nie działa z powodu niegroźnego błędu systemu operacyjnego, odpowiadającego za komunikację pomiędzy ekranem a oprogramowaniem urządzenia.
  • Przeciążenie – taka sytuacja występuje w kilkuletnich telefonach, kiedy wydajność spada i starszy model nie radzi sobie tak sprawnie, jak na początku, z uruchamianiem dużych aplikacji bądź z wieloma działającymi w tle.
  • Zalanie – o tym, jak postępować, gdy dochodzi do zalania telefonu, wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jeśli po zastosowaniu się do zalecanych instrukcji wciąż dotyk w telefonie nie działa, niestety świadczy to o poważniejszej awarii, z którą na własną rękę sobie nie poradzimy.
  • Uszkodzenie mechaniczne – najpowszechniej występująca przyczyna usterki digitizera, odpowiadającego za dotyk w telefonie. Czasami wystarczy jeden niefortunny upadek, aby smartfon przestał działać jak należy, dlatego warto zabezpieczyć urządzenie szkłem hartowanym oraz etui.

Co możesz zrobić na własną rękę, gdy nie działa dotyk w telefonie?

Jest kilka działań, które można wykonać samodzielnie, gdy nie działa dotyk w telefonie, a wyświetlacz odmawia posłuszeństwa. Te sposoby sprawdzają się w smartfonach wszystkich popularnych marek (Samsung, Motorola, Xiaomi, LG itd.). Na początku warto przemyć szybkę odpowiednim czyściwem: materiałem nasączonym alkoholem, dostępnym w serwisach GSM lub ściereczką z mikrofibry, spryskaną płynem do szyb. Dzięki temu usuniemy bariery fizyczne i zanieczyszczenia, które mogą powodować brak reakcji na dotyk. 

 

Jeżeli to nie przynosi skutku, to ponownie uruchamiamy smartfona (restartujemy) – brzmi jak oklepany slogan, ale jest to rozwiązanie, które działa niemal zawsze, kiedy mamy do czynienia z błędem systemu operacyjnego lub przeciążeniem telefonu przez aplikacje. W większości modeli wystarczy przytrzymać przez kilkanaście sekund przycisk zasilania (jeżeli nie działa dotyk w telefonie, to nie ma możliwości, aby uruchomić ponownie urządzenie w tradycyjny sposób). 

 

Gdy dotyk w telefonie nie działa w dalszym ciągu, polecane jest także wejście w tryb awaryjny. W większości systemów Android można to zrobić poprzez zresetowanie powyższym sposobem i podczas gdy urządzenie uruchamia się, należy dodatkowo przytrzymać kilka sekund przycisk zmniejszania głośności. Jeżeli dotyk działa w trybie awaryjnym, a w zwykłym nie, to zazwyczaj oznacza, że urządzenie zostało zainfekowane wirusem bądź znajduje się na nim niewłaściwa aplikacja, dedykowana innym systemom.

Kiedy udać się do profesjonalistów?

Powyższe wskazówki zawodzą i dotyk w telefonie stale nie działa? Wówczas nie pozostaje nic innego jak powierzenie sprzętu serwisantom. Również uszkodzonego digitizera nie naprawiamy domowymi sposobami. Zalanie telefonu bądź uszkodzenie mechaniczne, przez które smartfona nie udaje się „reanimować” na własną rękę, to problem, z którym poradzą sobie doświadczeni specjaliści. W jednym z poprzednich wpisów na blogu tłumaczyliśmy, czym kierować się podczas wybierania najlepszego serwisu GSM. Jeżeli jesteś mieszkańcem Krakowa, to zapraszamy do Galerii Krakowskiej, w której znajdziecie stoisko See You GSM – oferujemy kompleksowe usługi w zakresie naprawy i serwisu telefonów, w konkurencyjnych cenach. U nas zaopatrzysz się także we wszelkie akcesoria do smartfona. Pamiętaj, że jeśli w Twoim telefonie nie działa dotyk, to nic straconego – jest spora szansa, że uratujemy sytuację :)

Powrót