Blog

Kiedy wymienić baterię na nową?

29 Maj 2024


Niewydajna lub uszkodzona bateria powoduje, że smartfon rozładowuje się bardzo często, co znacząco utrudnia korzystanie z niego na co dzień. Jak rozpoznać, że nadszedł czas, aby wymienić baterię na nową? Sprawdź nasze wskazówki.

Po czym rozpoznać usterkę baterii w telefonie?

Poniższe objawy, które świadczą o tym, że akumulator traci swoją żywotność i należy go wymienić na nowy, to te najczęściej występujące. Do czynienia możemy mieć również z innymi, nieoczywistymi sytuacjami jak np. spowolnienie działania systemu lub jego zawieszanie się. Co do zasady, zanim zabierzemy się za wymienianie akumulatora, należy wcześniej wykluczyć pozostałe możliwe usterki. 

 

Coraz krótszy okres pomiędzy kolejnymi ładowaniami

Nowy telefon działa na jednym ładowaniu przez dobę lub dwa dni, a po kilku miesiącach ten czas się skraca? Niestety bateria w smartfonie zużywa się, zwłaszcza obecnie, gdy instalujemy w telefonie kilkanaście lub dziesiątki aplikacji i jest to naturalne zjawisko. Jeżeli po roku czy dwóch użytkowania telefonu musisz go ładować co parę godzin, to oznacza, że warto zainwestować w nowy akumulator.

 

Fałszywy wskaźnik naładowania baterii

Druga oznaka świadcząca o tym, że niedługo będzie trzeba wymienić baterię w smartfonie, powiązana jest z objawem opisanym powyżej. Niekiedy wskaźnik naładowania baterii ukazuje wartość 100%, która po godzinie spada do 50%, a przy 20% rozładowuje się błyskawicznie, w ciągu paru minut. Wówczas można podjąć próbę odciążenia telefonu, zmniejszając ilość aplikacji działających w tle, jednak zazwyczaj jedynym ratunkiem jest wymiana zużytej baterii.

 

Przegrzewanie się smartfona

W ten sposób mogą objawiać się różne usterki, lecz jeżeli jednocześnie telefon szybko się rozładowuje (np. parę godzin po naładowaniu do pełna), to dostajemy jasny sygnał, że posiadana bateria się zużyła. Uszkodzona bowiem wydaje więcej energii niż powinna, co doprowadza do podniesienia temperatury całego smartfona, szczególnie podczas używania wymagających aplikacji lub programów. 

 

Bateria zaczyna puchnąć

Nieprawidłowo eksploatowana bateria może ulegać degradacji, objawiającej się stopniowym puchnięciem. Warto pamiętać o tym, że istnieje ryzyko samozapłonu akumulatora w tym stanie, dlatego trzeba go natychmiast wymienić. Zwracaj uwagę na to czy obudowa telefonu nie odkształca się lub czy wyświetlacz nie wygląda na delikatnie „wypchnięty” ku górze. Taka regularna obserwacja to najlepszy sposób, aby namierzyć usterkę tego rodzaju.

 

Jak wymienić baterię?

W telefonach starszej generacji, sprzed ery smartfonów, wymiana baterii lub skontrolowanie jej wyglądu w kontekście puchnięcia, było proste i nieskomplikowane. Wystarczyło zdjąć tylną klapkę telefonu i ją wyciągnąć. Dostęp do akumulatora we współczesnych smartfonach jest o wiele bardziej utrudniony i przeciętny laik może sobie z tym wyzwaniem nie poradzić. Wymiana na własną rękę jest możliwa, o ile zaopatrzymy się w specjalny zestaw narzędzi, umożliwiający dostanie się do wnętrza telefonu. Czy warto? 

 

Nie możemy na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jak w przypadku własnoręcznej naprawy każdej innej usterki. Osoby wprawione, które są majsterkowiczami z doświadczeniem, mogą podołać samodzielnej wymianie baterii, natomiast amatorzy i osoby bez doświadczenia w żadnym wypadku nie powinny się na to porywać. Nieumiejętne rozbieranie smartfona na części często doprowadza do pogłębienia uszkodzeń. Pamiętaj również, że ingerując w konstrukcję telefonu, tracisz prawo do innych napraw gwarancyjnych.

 

See You GSM – doradzamy, diagnozujemy i naprawiamy

Jeżeli nie potrafisz ocenić czy nieobliczalne zachowanie Twojego smartfona spowodowane jest zużyciem i wyeksploatowaniem akumulatora, to zapraszamy na konsultację. Oprócz stwierdzenia problemu wymieniamy również baterie na nowe, w bezpieczny dla sprzętu sposób. Taka interwencja w przypadku telefonu, który nie działa poprawnie i potrzebuje ładowania kilka razy na dobę, realnie przekłada się na dłuższą żywotność urządzenia i komfortowe korzystanie z niego przez kolejne miesiące, a nawet lata. Nasze stoisko znajdziecie w Galerii Krakowskiej – do zobaczenia!

 

Powrót