Blog

Jaki uchwyt na telefon do samochodu wybrać

23 Lut 2024


Uchwyt na telefon – konieczność czy fanaberia?

Podczas jazdy autem większość z nas potrzebuje stałego i szybkiego dostępu do smartfona. Puszczamy z niego ulubioną muzykę, włączamy nawigację bądź obsługujemy go z poziomu pojazdu przy pomocy Android Auto lub Apple CarPlay. W takich sytuacjach najważniejsza powinna być kwestia bezpieczeństwa – jak wiemy korzystanie z telefonu w trakcie jazdy, trzymając go w dłoni, jest zabronione, ponieważ rozprasza uwagę kierowca. Aby działać zgodnie z prawem i nie dostać mandatu, uchwyt na telefon do samochodu jest obowiązkiem! Skoro ma to być jeden z najistotniejszych akcesoriów w Twoim samochodzie, wybierz dobrze – poszukaj modelu z najwygodniejszym sposobem montażu, dopasowanym do Twojego pojazdu i nie oszczędzaj na jego jakości.

Rodzaje uchwytów na telefon – jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Uchwyty można podzielić na dwie kategorie: ze względu na sposób trzymania smartfona oraz montażu. W przypadku pierwszej wyróżniamy następujące uchwyty na telefon do samochodu:

  • manualny/ręczny – zaciska się samoistnie na urządzeniu, umożliwia obracanie ekranu o 360°. Ten typ spotykany jest coraz rzadziej, ponieważ bardziej zaawansowane modele (np. wymienione poniżej) można kupić tanio, a są znacznie bardziej komfortowe w użytku.
  • elektryczny – uchwyt zaciska się po położeniu na nim telefonu. Potrzebuje podłączenia do zasilania.
  • magnetyczny – smartfon trzyma się samodzielnie dzięki magnesowi na uchwycie i specjalnej blaszce umocowanej na telefonie. Można zaopatrzyć się również w dedykowane etui, zamiast blaszki.
  • grawitacyjny – ten uchwyt na telefon do samochodu zaciska się pod ciężarem urządzenia. Słabiej trzyma smartfona w pozycji poziomej i nie zawsze sprawdza się w przypadku cięższych modeli.

Wybierając uchwyt na telefon do samochodu, należy zwracać uwagę na jakość wykonania, co gwarantuje dłuższą żywotność. Warto też korzystać z renomowanych marek, ponieważ wtedy akcesorium może być objęte gwarancją producenta. Przydatną funkcją w uchwycie na smartfona jest możliwość jego ładowania – zamocowany sprzęt jest ładowany na bieżąco.

Gdzie najlepiej zamontować uchwyt do smartfona?

Najpopularniejsze obecnie warianty mocowania są trzy – do szyby, deski rozdzielczej i kratki wentylacyjnej. Sprawą priorytetową jest dobór uchwytu na telefon do samochodu, optymalnego do naszych możliwości. Samochody są różne i nie do każdego będzie pasował uchwyt na szybę, a niektóre kratki wentylacyjne nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji.

Uchwyt na telefon z przyssawką do szyby

Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia dużą stabilność. Po oczyszczeniu szyby i poprawnym montażu będzie trzymał się bez problemu przez długi czas. Jego wadą jest to, że prawie zawsze będzie zasłaniał fragment jezdni. Dlatego też warto wybrać uchwyt na telefon do samochodu z opcją regulacji i obrotu uchwytu – łatwiej wówczas znaleźć takie położenie, które zbytnio nie zaburzy widoczności.

Uchwyt do smartfona z taśmą klejącą

Montaż przebiega niemal identycznie jak w przykładzie powyżej, z tą różnicą, że tutaj do dyspozycji mamy taśmę klejącą, która trzyma się lepiej na chropowatej i nieidealnie gładkiej powierzchni. Przyssawka niejednokrotnie zawodzi, a po krótkim czasie odpada z deski rozdzielczej. Jeśli w tym miejscu chcesz umieścić swój uchwyt, to taśma klejąca będzie lepszym rozwiązaniem. To również zależy od indywidualnych cech danego pojazdu i tego, w jakim stanie czy kondycji aktualnie jest deska rozdzielcza.

Uchwyt do kratki wentylacyjnej

Bardzo popularny sposób mocowania uchwytu na telefon do samochodu, który nie zaburza widoczności, ponieważ zazwyczaj znajduje się poniżej dolnej krawędzi szyby. Z tego względu dostęp do niego jest łatwiejszy i nie wymaga nachylania się, by obsługiwać smartfona. Zdarza się, że ze względu na specyficzną budową kratki nawiewu, może ona nie trzymać się tak stabilnie, jak byśmy chcieli.

W serwisie See You GSM w Krakowie znajdziecie nie tylko dobry uchwyt na telefon do samochodu, ale także o wiele więcej akcesoriów. Znajdziecie nas w Galerii Krakowskiej!

Powrót