Blog

Jak zabezpieczyć zawartość smartfona przed oddaniem do serwisu?

30 Cze 2023


Ochrona naszych danych w głównym stopniu spoczywa na nas samych. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy musimy powierzyć telefon w ręce fachowców. W serwisie See You GSM przeprowadzamy klientów przez proces przygotowania smartfona do naprawy, ale warto zadbać samodzielnie o bezpieczeństwo swoich danych wcześniej. Jak zabezpieczyć zawartość smartfona? 

Czy istnieje niezawodny sposób na zabezpieczenie zawartości smartfona?

Jeden z naszych poprzednich tekstów blogowych dotyczy pokrewnej tematyki – dowiecie się z niego, jakie kroki podjąć, zanim oddacie urządzenie w ręce specjalistów. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem i uzupełnienia wiedzy w tym zakresie.

Natomiast dzisiaj skupimy się na konkretnym problemie, jakim jest zabezpieczenie danych przechowywanych w telefonie. Śmiało można stwierdzić, że na tym urządzeniu niemal każdy posiada ważne informacje, zdjęcia, pliki, zapiski. Niektórzy jasno stwierdzają, że zawartość ich smartfona to bardziej prywatne dane niż te znajdujące się w laptopie czy komputerze. Przed oddaniem telefonu do serwisu bezwzględnie należy zabezpieczyć jego zawartość poprzez stworzenie kopii zapasowej (backupu). Jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie tego, co przechowujesz na urządzeniu, oraz na uchronienie Twoich danych przed wglądem w nie osób trzecich. Rzecz jasna, kopii zapasowej nie robimy wyłącznie wtedy, gdy czeka nas wizyta w serwisie GSM. Warto na bieżąco zabezpieczać zawartość smartfona, a nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Kilka pomysłów jak zabezpieczyć zawartość smartfona
Przed przekazaniem telefonu do serwisu GSM w celu naprawy trzeba wyczyścić urządzenie z wrażliwych danych oraz zdjąć blokady bezpieczeństwa, co ułatwi serwisantom dostęp do systemu.

Dane możesz zabezpieczyć na kilka sposobów:

  • Backup na Dysku Google – mając androida, wystarczy wejść na Dysk Google z poziomu swojego smartfona. W ustawieniach dysku wybieramy opcję „Kopie zapasowe” i włączamy automatyczne tworzenie kopii. Jest to pewne zabezpieczenie w każdej sytuacji, również gdy nieoczekiwanie zniszczymy telefon i stracimy do niego dostęp. Kopie zapasowe zdjęć i filmów możemy utworzyć w aplikacji Google Zdjęcia. Pojemność dysku jest ograniczona i wynosi 15 Gb.
  • Backup na innym urządzeniu – laptop lub dysk zewnętrzny to równie sprawdzone sposoby na przechowywanie danych z telefonu, jednak są to metody dość czasochłonne. Poprzez kabel USB należy skopiować interesujące nas multimedia, filmy, zdjęcia i pozostałe dane. Istnieje możliwość stworzenia backupu, który po podłączeniu telefonu do laptopa znajdziemy w odpowiednim folderze. 
  • Backup na iCloud – jeśli zabezpieczamy zawartość smartfona Apple, do dyspozycji mamy podobne rozwiązanie co Dysk Google, ale specyficzne dla tej marki. iCloud to nic innego jak chmura do przechowywania danych oraz synchronizacji ich na różnych urządzeniach Apple (iPhone, iPad). Tworzenie backupu jest banalnie proste i ogranicza się do wprowadzenia kilku zmian w ustawieniach iPhone’a.
  • Backup na dedykowanej chmurze marki z androidem – jak nazwa wskazuje, jest to analogiczne rozwiązanie, co w sprzęcie Apple. Użytkownicy niektórych marek, np. Samsung czy Xiaomi, mogą nieco łatwiej utworzyć kopie zapasowe, ponieważ wystarczy kilka kliknięć w ustawieniach telefonu, by backupy tworzyły się automatycznie. Nie trzeba wykorzystywać w tym celu konta Google.

Jakie dane najlepiej zabezpieczać?

Zakres utworzonych backupów uzależniony jest od narzędzia, jakiego używamy – czy jest to chmura, czy urządzenie zewnętrzne oraz od konkretnych ustawień. Zazwyczaj tworzy się kopie multimediów, zdjęć, filmów, plików tekstowych, aplikacji i kontaktów telefonicznych (chociaż te zapiszemy także na karcie SIM). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest utworzenie backupu ustawień smartfona. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu, gdy telefon zostanie przywrócony do ustawień fabrycznych podczas naprawy.

See You GSM – nasz serwis GSM Kraków oferuje kompleksową obsługę w zakresie naprawy telefonów w Krakowie i sprzedaży akcesoriów. Pamiętaj, aby przed oddaniem telefonu do naprawy zabezpieczyć jego zawartość, tworząc kopię zapasową. Czekamy na Was w Galerii Krakowskiej!

Powrót