Blog

Szkło hartowane, folia ochronna – jak najlepiej zabezpieczyć wyświetlacz telefonu?

29 Cze 2022


Na naszym blogu omówiliśmy już temat dobierania do telefonów odpowiedniego etui, które w dużym stopniu zabezpiecza telefon przed uszkodzeniem. Dzisiaj przyszedł czas na poruszenie kolejnego sposobu ochrony smartfona, a konkretnie – wyświetlacza. Co wybrać: folię ochronną czy szkło hartowane? 

Rodzaje zabezpieczeń wyświetlacza smartfona

Mimo że nowsze generacje smartfonów są coraz solidniejsza i odporniejsze na uszkodzenia np. dzięki montowaniu wzmocnionego wyświetlacza Gorilla Glass, to wciąż każdy upadek telefonu może spowodować pęknięcie wyświetlacza. Naprawa tej części telefonu bywa bardzo kosztowna. Na szczęście mamy do dyspozycji różnego rodzaju zabezpieczenia dodatkowe do zamontowania na wyświetlaczu. Omówmy je po kolei.

Folia ochronna

Zabezpiecza przed zarysowaniem wyświetlacza, brudem i kurzem, niestety mniej przed konsekwencjami upadku. Jest za to najtańszą opcją. Wyższym poziomem ochrony cechuje się folia hydrożelowa

Szkło hartowane

Sztywne, o grubości kilku milimetrów najlepiej chroni wyświetlacz przed zarysowaniem, a dobrze zamontowane nawet przed pęknięciem podczas upadku. Szkła hartowane różnią się twardością oznaczoną literą H: szkło 9H jest najtwardsze, 8H, 7H i 6H są kolejno coraz mniej odporne. Dostępne szkła hartowane różnią się także kształtem: 2D (równy kształt), 3D (na cały ekran, zakrzywione boki) i 5D (na cały ekran, utwardzane światłem UV).

Szkło (folia) hybrydowe

Łączy w sobie zalety folii ochronnej i szkła, a zatem jest elastyczne i jednocześnie utwardzone, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Upadek telefonu nie powoduje na szkle hybrydowym powstawania odprysków (szczególnie na rogach lub krańcach), jak często dzieje się ze szkłem hartowanym, a mniejsze rysy samoczynnie znikają po czasie. 

Jak wybrać najlepsze zabezpieczenie wyświetlacza?

Wszystkie typy folii i szkła na telefon mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób przez lata korzysta tylko z folii ochronnej i nigdy nie miało problemu z pękniętym ekranem, inni, nauczeni nieprzyjemnymi doświadczeniami z folią, używają solidnego szkła hartowanego.

Szkło lub folia muszą być dopasowane do modelu telefonu, czyli mieć wszystkie strategiczne kształty i wycięcia, np. na aparat, głośnik. Należy pamiętać, aby dostosować wybór do posiadanego etui, które stanowi równie ważne zabezpieczenie telefonu. Etui pancerne nie będzie kompatybilne ze szkłem na cały ekran typu 3D lub 5D, ponieważ może je podważać. Niektóre smartfony mają zagięte, półokrągłe ekrany, więc aby zostały w całości zabezpieczone, najlepiej używać folii hydrożelowej. W serwisach GSM znajdziemy też szkła prywatyzujące, które oprócz ochrony przed uszkodzeniem, zapewniają także prywatność w trakcie używania telefonu – osoby postronne nie widzą naszego wyświetlacza.

Ostatnim i niezwykle ważnym aspektem jest jakość wybranego zabezpieczenia. Nie oszukujmy się, że szkło hartowane za 5 zł dorównuje jakością temu za 50 zł. W przypadku ochrony ekranu cena produktu jest ściśle powiązana z jego jakością, dlatego polecamy wybieranie szkła bądź folii renomowanej marki. 

Jak zamontować folię i szkło na telefon?

Na początku trzeba dokładnie umyć ekran ściereczką i odpowiednią substancją, które są przeważnie dołączone do zestawu. Szkło lub folię kleimy zawsze od środka, mocno przyciskając je do wyświetlacza. Przeważnie konieczne jest wypychanie zebranych pod folią pęcherzyków powietrza na zewnątrz, dociskając ją przy tym płaskim, twardym przedmiotem, np. kartą kredytową. Podsumowując – montaż folii i szkła nie jest szczególnie trudny, ale by mieć pewność, że wyświetlacz został poprawnie zabezpieczony, lepiej powierzyć to specjalistom.

Warto podkreślić, że jeżeli nigdy nie zakładałeś samodzielnie szkła, a zainwestowałeś w kosztowny produkt renomowanej marki, to lepiej nie ryzykować. Nieprawidłowo założone zabezpieczenie szybko się zużyje, odklei od ekranu lub nie będzie po prostu spełniać swojej funkcji.

W naszym krakowskim serwisie GSM nie tylko pomożemy w prawidłowym założeniu folii lub szkła, ale też doradzimy najlepsze rozwiązanie. W See You GSM Kraków oferujemy także inne usługi związane z ochroną ekranu smartfona, na przykład wymianę wyświetlacza. Zapraszamy!

Powrót