Blog

Jak dbać o baterie w telefonie?

28 Mar 2023


Wokół baterii w telefonach komórkowych narosło wiele mitów, które niejednokrotnie są powtarzane do dzisiaj. Telefony sprzed kilkunastu lat różnią się diametralnie od obecnie używanych smartfonów i te zmiany objęły również system ładowania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o baterię w telefonie, to w tym wpisie udzielimy kilku cennych wskazówek. 

Jakie funkcje spełnia bateria w telefonie?

Gołym okiem widać, jak postęp technologiczny zmienił wymiar „komórek”, które dzisiaj nie służą tylko do dzwonienia i SMS-owania. Stanowią one centrum dowodzenia, w którym mamy mnóstwo aplikacji poprawiających komfort życia, m.in. do planowania wydarzeń, utrzymania diety i kondycji, robienia zakupów, rozrywki, przechowywania dokumentów i danych, robienia i obróbki zdjęć. 

Dzięki sprawnej baterii telefon funkcjonuje dłużej bez konieczności częstego ładowania i nie rozładowuje się w ciągu kilku godzin – to jest jej kluczowa funkcja. Wyeksploatowane baterie na pewnym etapie naładowania, np. 30%, rozładowują się w ciągu pół godziny, a my zostajemy bez dostępu do najważniejszego dla wielu z nas urządzenia. Wymiana baterii jest możliwa, aczkolwiek rzadko są one tak długo żywotne jak modele oryginalne. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dbać o baterię w telefonie od początku jego użytkowania. Istotne jest to, że współcześnie używane baterie są litowo-jonowe, które są wydajniejsze i ich działanie jest nieco inne niż modeli kadmowych starszej generacji.

Praktyczne wskazówki, jak dbać o baterię w telefonie

Wiedza wielu osób na temat funkcjonowania baterii bierze się z pierwszych doświadczeń z komórkami, co miało miejsce kilkanaście czy ponad 20 lat temu. Zmiana generacji baterii wpłynęła znacząco na jej użytkowanie. Nie trzeba nowego telefonu rozładowywać do końca i ładować do pełna kilka razy. Rozładowywanie do końca jest wręcz niezalecane, podobnie jak odłączanie telefonu od razu po naładowaniu do 100% – potem bateria nie jest ładowana, dlatego ani jej nie „przeładujemy”, ani nie zwiększymy poboru prądu. 

Jak dbać o baterie w telefonie: 

  • Zmniejsz zużycie energii przez aplikacje – należy wyłączać wszystkie nieużywane aplikacje. Gdy działają w tle, wciąż pobierają energię.
  • Zmniejsz jasność ekranu.
  • Ładuj baterię przez całą noc – nie przyniesie to negatywnych skutków, a bateria będzie działać dłużej.
  • Nie rozładowuj baterii do końca – przy 30–40% warto podłączyć telefon do ładowarki.
  • Często ładuj smartfona – według różnych specjalistów najlepszym dla baterii stanem naładowania jest 50–60%, według innych najlepiej ładować ją do stanu 80%. Z pewnością nie trzeba czekać, aż telefon będzie prawie całkowicie rozładowany, by go podpiąć do ładowarki.
  • Nie przegrzewaj telefonu – nie zostawiaj urządzenia na kaloryferze, parapecie lub słońcu (więcej o negatywnych skutkach upału na działanie telefonu znajdziesz tutaj).
  • Nie używaj telefonu podczas ładowania – specjaliści twierdzą, że może to skracać żywotność baterii.
  • Korzystaj z oryginalnych ładowarek – zamienniki, chociaż tańsze, niestety mogą wpływać na szybsze niszczenie baterii. Warto jak najdłużej korzystać z oryginalnej ładowarki, nawet jeżeli ładuje wolniej niż zamiennik.

Co zrobić, gdy bateria w telefonie jest zużyta?

Porady dotyczące tego, jak dbać o baterie w telefonie, są ważne nie tylko dla naszego komfortu. Ten aspekt ma znaczenie także podczas sprzedaży smartfona – im lepszy stan urządzenia, tym wyższą cenę można zaproponować. Są sytuacje, kiedy na zmianę nawyków ograniczających zużywanie się baterii jest już za późno. O tym, że ta część telefonu uległa zużyciu i należy ją wymienić, świadczy to, że rozładowuje się ona bardzo szybko. Innym sposobem jest sprawdzenie, czy bateria jest spuchnięta, wypukła – jest to sygnał, że należy ją jak najszybciej wymienić.

Można wykorzystać nasze wskazówki, aby bateria działała dłużej, ale jeżeli nie pomagają, to zapraszamy na wymianę baterii do serwisu GSM w Galerii Krakowskiej. Nasza oferta obejmuje profesjonalną wymianę baterii, więc jeśli masz wątpliwości co do jej kondycji – zapraszamy do naszego punktu po fachową poradę.

W naszym serwisie GSM w Krakowie nie tylko zaopatrzysz się w niezbędne akcesoria do telefonu, ale też naprawisz swojego smartfona. Polecamy nasze usługi na przykład jeśli interesuje Cię wymiana wyświetlacza w Krakowie.

Powrót