Blog

Telefon a upały – jak chronić telefon przed przegrzewaniem się?

28 Lip 2022


Lato, wakacje, urlop… i ponad 30°C, a telefon jak zwykle pod ręką – w pełnym słońcu na plaży, podwórku, nad wodą. Czy takie warunki szkodzą smartfonom? Czy można przegrzać telefon?

Dlaczego telefon się przegrzewa?

Telefon faktycznie może się przegrzać z powodu zbyt wysokiej temperatury i długotrwałego działania na najwyższych obrotach. Ściślej – przegrzaniu ulegają konkretne komponenty np. bateria, płyta główna. Pozostawienie smartfona na słońcu w upalny dzień wpływa na szybsze nagrzewanie się tych elementów. 

Telefon nagrzewa się również w trakcie wzmożonej, długiej i wymagającej eksploatacji takiej jak granie w grę, oglądanie filmu, używanie zbyt wielu aplikacji naraz, uruchomiona transmisja danych czy GPS.

Przegrzewanie się konkretnej części smartfona może wskazywać na źródło problemu – w ten sposób rozpoznamy wadliwe działanie baterii lub innych podzespołów. Najczęstszą przyczyną przegrzewania się baterii jest nieprawidłowe ładowanie (np. szybki tryb, którego dany telefon nie obsługuje) bądź jej niewydolność z powodu zużycia. Przechowywanie w zbyt zabudowanym etui bez wentylacji, trzymanie na kaloryferze, laptopie czy słońcu – to kolejne przyczyny przegrzewania się smartfona.

Przegrzany telefon – objawy

Rozpoznanie problemów wynikających z przetrzymywania telefonu w pełnym słońcu, przegrzania z przyczyn mechanicznych lub nieprawidłowej eksploatacji jest kluczowe, aby uchronić urządzenie przed usterką. Właściwe korzystanie i używanie smartfona przedłuży także jego żywotność. O przegrzaniu może świadczyć:

 • wyczuwalna w dłoni, zwiększona niż zwykle temperatura telefonu lub w skrajnych przypadkach – niemal gorąca obudowa,
 • spadek wydajności urządzenia,
 • szybkie rozładowywanie baterii,
 • zawieszanie się aplikacji,
 • brak reagowania telefonu na dotyk,
 • przygaszanie lub wyłączanie się wyświetlacza,
 • samoistne wyłączenie się telefonu.

Temperaturę telefonu można sprawdzić i kontrolować przy pomocy odpowiednich aplikacji. Chłodzenie urządzenia warto rozpocząć, gdy temperatura sięga powyżej 40°C. Jeżeli przez nieuwagę urządzenie jest doprowadzone do mocnego przegrzania i nie zauważymy pierwszych symptomów, może dojść do trwałego uszkodzenia strategicznych części np. baterii czy płyty głównej. Bardzo ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalistów w serwisie GSM, gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy świadczące o nieprawidłowym działaniu smartfona.

Jak chronić telefon przed przegrzaniem?

Zapobieganie przegrzaniu telefonu minimalizuje częstotliwość występowania drobnych awarii i usterek. Odpowiednio użytkowany telefon posłuży dłużej, dlatego:

 • nie używaj telefonu długo i intensywnie – pisanie wiadomości czy sprawdzanie co chwilę godziny nie spowoduje przegrzania, ale kilkugodzinne rozmowy, granie w gry, oglądanie filmów lub wiele stale działających aplikacji – już tak; 
 • wyłączaj transmisję danych, GPS i aplikacje, z których nie korzystasz w danym momencie;
 • usuń niepotrzebne aplikacje;
 • aktualizuj aplikacje i oprogramowanie telefonu;
 • zapewnij wentylację – zainwestuj w dobre, wentylowane etui, przechowuj telefon w miejscu z dostępem powietrza;
 • nie ładuj telefonu na słońcu ani kaloryferze;
 • używaj oryginalnych części zamiennych lub akcesoriów;
 • weź urlop od telefonu – podczas plażowania po prostu wyłącz smartfona, połóż go w cieniu albo zostaw w domu.

Przegrzany telefon to ryzyko poważnej usterki, chociaż te zdarzają się rzadko. Każdy smartfon ma odpowiednie zabezpieczenia, które w momencie kryzysowym spowodują wyłączenie się urządzenia. Gdy to nastąpi, należy schłodzić telefon przez pozostawienie go w chłodnym, przewiewnym miejscu, np. w cieniu lub na chłodzącej podkładce komputerowej. 

Jeżeli po włączeniu telefonu bądź w trakcie używania nagrzanego urządzenia masz wątpliwości co do jego działania – udaj się do serwisu. Możesz wybrać serwis konkretnego producenta, np. naprawę telefonów Samsung czy serwis telefonów Nokia, bądź skorzystać z usług renomowanego serwisu, takiego jak See You GSM, który pomoże Ci niezależnie od modelu Twojego smartfona. 

W serwisie See You GSM Kraków zajmiemy się Twoim smartfonem w przypadku każdej awarii, także wynikającej z przegrzania.

Powrót