Blog

Dlaczego lepiej oddać telefon do serwisu, niż naprawiać na własną rękę

30 Kwi 2024


Wiemy, że usuwanie usterek w serwisach GSM bywa kosztowne i wielu właścicieli telefonów, zwłaszcza tych z zacięciem do majsterkowania, kusi samodzielna naprawa. Czy jednak warto? Przeanalizujmy argumenty za i przeciw.

Co można naprawić samodzielnie? 
 

Dla całkowitego laika, który nie zna się na naprawie żadnych urządzeń, nie pozostaje wiele pola do popisu. Gdy telefon się nie uruchamia, system się zawiesza i zacina, Internet z niewyjaśnionych przyczyn nie działa lub nie słychać dźwięku z głośników, proponujemy, by nie rozbierać urządzenia na części i nie wykonywać bardziej skomplikowanych działań niż te:

·         wyczyszczenie pamięci podręcznej,

·         restart smartfona, 

·         sprawdzenie stanu pamięci oraz usunięcie niepotrzebnych aplikacji i plików w razie potrzeby,

·         restart ustawień sieciowych (w przypadku problemów z Internetem),

·         instalacja aktualizacji oprogramowania,

·         twardy reset, czyli przywrócenie ustawień fabrycznych – to ostateczność, podczas której utracisz zapisane dane i zainstalowane aplikacje, dlatego zrób wcześniej kopię zapasową bądź przekopiuj je na inny nośnik.

Wiele problemów związanych z oprogramowaniem telefonu daje nieoczywiste objawy i niejednokrotnie powyższe metody faktycznie pomagają. Osoby biegłe w elektronice lub majsterkowaniu, które mają wiedzę i odpowiednie narzędzia, mogą ewentualnie porwać się na samodzielną wymianę wyświetlacza, baterii, głośnika czy gniazda ładowania.

 

Do zalet samodzielnej naprawy smartfona można zaliczyć opłacalność tego przedsięwzięcia (chociaż pamiętaj, że tańsze, gorszej jakości komponenty są mniej trwałe), w miarę szybki czas realizacji (o ile się na tym chociaż trochę znasz) i możliwość rozwinięcia kompetencji w tym zakresie.

Dlaczego warto powierzyć zepsuty smartfon w ręce fachowca?
 

Wszelkie bardziej skomplikowane naprawy wynikające z zalania smartfona, uszkodzenia całego ekranu wraz z digitizerem, uszkodzenia płyty głównej lub ryzyko utraty wszystkich danych, to zadania zdecydowanie dla wyszkolonego serwisanta. Jeżeli telefon wymieniasz rzadko, raz na 3-5 lat, to naprawa poważnej usterki w serwisie ma sens – jej koszt z pewnością opłaca się bardziej niż wymuszona, szybsza wymiana sprzętu.

 

Oddając telefon do serwisu, masz pewność, że zajmą się nim wyłącznie profesjonaliści, którzy go nie uszkodzą jeszcze bardziej. Amator, działający po omacku, niestety może doprowadzić do pogłębienia istniejącej usterki, a nawet do nieodwracalnego uszkodzenia urządzenia. Wówczas najważniejszy dla większości osób porywających się na samodzielną naprawę aspekt, czyli ograniczenie kosztów, traci uzasadnienie – wydasz jeszcze więcej pieniędzy na usunięcie rozległych usterek lub na zakup całkiem nowego smartfona. Pamiętaj też, że fachowcy zazwyczaj działają na częściach zamiennych wysokiej jakości, dlatego koszt całej usługi bywa wyższy niż byśmy sobie życzyli. 

Dobry serwis GSM to połowa sukcesu!
 

Oprócz nieco większych kosztów usunięcia usterki w serwisie sporo osób może mieć uprzedzenia związane z poprzednią, nieudaną współpracą z fachowcami. Warto znaleźć zaufany i profesjonalny serwis GSM z kompetentną i pomocną obsługą, kierując się np. poleceniami znajomych. Do opinii w Internecie należy podchodzić z dystansem, ponieważ większość opiniodawców to osoby, które nie są zadowolone z wykonanej usługi, a praca serwisanta jest naprawdę trudna. Obszerne uszkodzenie telefonu może skutkować kolejną usterką, która objawi się po dłuższym czasie, mimo że pierwotna została skutecznie usunięta w serwisie. W takich sytuacjach sporo klientów ma nie do końca uzasadnione pretensje do serwisanta.

 

Aby uniknąć rozczarowań, sprawdź jak wybrać najlepszy serwis GSM oraz co zrobić przed oddaniem smartfona do serwisu. Jeżeli interesuje Cię cennik takiej usługi to polecamy uwadze wpis dotyczący tego, ile kosztuje naprawa telefonu w serwisie.

 

Jesteś z Krakowa i szukasz miejsca, w którym zasięgniesz fachowej porady, usuniesz usterkę lub kupisz akcesoria do smartfona? Zapraszamy do See You GSM w Galerii Krakowskiej – jesteśmy w stanie naprawić niemal wszystkie modele telefonów dostępnych obecnie na rynku.

Powrót