Blog

Czy stracę dane podczas serwisu telefonu/podczas wymiany szybki?

26 Cze 2024


Wymiana szybki i inne nieinwazyjne naprawy – kiedy dane w telefonie są bezpieczne
 

Korzystając z usług serwisów GSM należy każdorazowo zapytać, czy zakres naprawy może spowodować utratę wszystkich danych ze smartfona, ponieważ usterki i zniszczenia w urządzeniach bywają różne. Zazwyczaj w kilku przypadkach dane są całkowicie bezpieczne i nie zostaną utracone podczas naprawy. Do takich zaliczamy przede wszystkim wymianę wszystkich pomniejszych elementów konstrukcyjnych jak np. szybka, wyświetlacz, buzzer, mikrofon, złącze ładowania itp. Mimo to te naprawy nie wykluczają potrzeby zapisania danych lub utworzenia ich kopii.

 

Warto pamiętać, że każde powierzenie smartfona w obce ręce jest ryzykowne zwłaszcza dzisiaj, gdy dane wrażliwe są bezcenne i należy ich strzec jak przysłowiowego oka w głowie. Z tego względu wielu serwisantów wymaga przed przyjęciem urządzenia do naprawy, aby zostało wyczyszczone z wszelkich danych, a niejednokrotnie – przywrócone do ustawień fabrycznych. Jest to działanie, które zabezpiecza zarówno klienta przed wykradzeniem danych, jak i specjalistę – przed niesłusznym oskarżeniem. Polecamy uwadze jeden z poprzednich wpisów na naszym blogu, w którym opisaliśmy, co zrobić, zanim oddamy urządzenie do serwisu GSM.

 

Jakie naprawy mogą spowodować utratę danych?
 

Ryzyko utraty danych znacząco wzrasta, gdy mamy do czynienia z awarią oprogramowania, usterką płyty głównej lub zalaniem telefonu. Tak poważne problemy faktycznie mogą doprowadzić do tego, że stracimy z telefonu bazę kontaktów, wszystkie zdjęcia, przechowywane pliki i zapisane ustawienia. Co prawda istnieją serwisy specjalizujące się w odzyskiwaniu danych, ale to wciąż nie jest metoda, dająca 100% gwarancji powodzenia.

 

Przy tej okazji warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji, kiedy z całą pewnością stracimy dane z pamięci telefonu, a mianowicie – skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu. W takim miejscu niezależnie od rodzaju czy stopnia zaawansowania naprawy, klient straci swoje dane z urządzenia, nawet w przypadku drobnej usterki bądź wymiany jednej z części. Ponadto to na kliencie ciąży odpowiedzialność za własne dane, utworzenie kopii zapasowej lub zapisanie ich w innej formie. Więcej na temat możliwych sposobów zabezpieczenia danych przed oddaniem do serwisu znajdziecie tutaj. Aby uniknąć tego typu komplikacji, można skorzystać z usług pogwarancyjnych serwisów dostępnych w każdym mieście – jeżeli jesteś z Krakowa, to zapraszamy do nas, See You GSM w Galerii Krakowskiej. Pamiętajcie jednak, że jeżeli smartfon jest objęty gwarancją, to pominięcie naprawy w autoryzowanym punkcie spowoduje jej wygaśnięcie!

 

Co robić, by nie stracić ważnych danych ze smartfona?
 

Niezależnie od tego, czy zamierzamy udać się do serwisu GSM, aby zlecić kilka napraw, czy nie mamy tego w planach – zawsze warto na bieżąco tworzyć kopie zapasowe. Usterki w urządzeniach niestety mogą zdarzyć się w każdej chwili, często niespodziewanie, podobnie jak całkowite zniszczenie telefonu – nie da się tego zaplanować. Jeżeli zadbasz o kopię zapasową danych przechowywanych w pamięci smartfona i będziesz ją regularnie przeprowadzać, to poważna awaria sprzętu nie będzie tak dotkliwa w skutkach. Najważniejsze, że cenne i istotne dane na nim przechowywane zostaną ocalone. Na wszelki wypadek zachęcamy do lektury innego wpisu na naszym blogu, dotyczącego metod odzyskiwania danych. Być może ta wiedza kiedyś Ci się przyda, ale pamiętaj, że lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczać się zawczasu.

 

Masz więcej wątpliwości albo szukasz właśnie zaufanego serwisu GSM? Wszystkich Krakowian zapraszamy do See You GSM, gdzie realizujemy naprawy niemal wszystkich modeli smartfonów obecnych na rynku. Znajdziecie nas w Galerii Krakowskiej, do zobaczenia!

Powrót