Blog

Co to jest digitizer?

29 Gru 2022


Dopóki nasz telefon działa i funkcjonuje poprawnie, nie zastanawiamy się nad tym, z jakich komponentów się składa ani czym może skutkować ich uszkodzenie. Wielu właścicieli telefonów niektórych pojęć nawet nie zna. Czy wiesz, co to digitizer i jaką funkcję pełni on w smartfonie? 

Digitizer w telefonie – czym jest?

Budowę wyświetlacza smartfona można określić jako warstwową, ponieważ składa się z kilku elementów. Użytkownik widzi po prostu ekran telefonu, ale ten skrywa różne komponenty, a jednym z nich jest właśnie digitizer. Co to za część telefonu? 

Bez dwóch zdań – jedna z najważniejszych. Digitizer rozpoznaje nacisk palca na wyświetlaczu, namierza miejsce, w którym ono nastąpiło, przetwarza tę informację i przesyła do oprogramowania telefonu. Najprościej mówiąc – odpowiada za dotyk w smartfonie

Digitizer jest bardzo cienką warstwą, znajdującą się pomiędzy szybką zewnętrzną a wyświetlaczem. Zazwyczaj jest połączony z szybką, co ma zminimalizować ryzyko dostania się drobnych zanieczyszczeń, pyłu i kurzu pomiędzy poszczególne warstwy wyświetlacza. Najistotniejsze jest to, że digitizer nie jest tożsamy z szybką i jej uszkodzenie nie oznacza, że automatycznie warstwa dotykowa także nadaje się do wymiany czy naprawy. Jak rozpoznać, z jakim rodzajem uszkodzenia mamy do czynienia?

Jak rozpoznać uszkodzenie digitizera?

Wiemy już, co to digitizer, gdzie się znajduje i jak działa. Teraz przyszedł czas na wyjaśnienie, z czym wiąże się jego usterka. Uszkodzenia digitizera następują zwykle w takich samych sytuacjach jak zewnętrznej szybki wyświetlacza. Wystarczy upuścić telefon na twarde podłoże, przypadkowo uderzyć nim o mebel, wystawić go na działanie wilgoci lub cieczy i nieszczęście gotowe. Oczywiście pęknięta szybka zewnętrzna nie świadczy od razu o uszkodzeniu także warstwy dotykowej, bo jak już wyjaśniliśmy powyżej, są to dwa odrębne komponenty.

Usterka digitizera objawia się brakiem reakcji telefonu na dotyk. Może wystąpić miejscowo bądź wyświetlacz w całości nie będzie odpowiadał na nasze działania. Uszkodzenie występujące tylko w jednej części ekranu niekiedy umożliwia całkiem sprawną obsługę telefonu i nie wymaga pilnej naprawy. Jeżeli jednak jest bardziej rozległe, to pozostaje nam wymiana części.

Wówczas naszego smartfona powinniśmy oddać w ręce profesjonalistów, ponieważ naprawa digitizera nie jest łatwa. Osoby niedoświadczone mogą spowodować więcej zniszczeń w delikatnej strukturze wyświetlacza. Pomoc na najwyższym poziomie uzyskasz w naszym punkcie naprawy telefonów w Krakowie. A może jednak istnieje szansa, aby uniknąć usterki digitizera?

Jak zabezpieczyć digitizer przed uszkodzeniem?

Metody ochrony telefonu przed usterką są niezmienne – obejmują zabezpieczenie konstrukcji solidnym etui oraz wyświetlacza wytrzymałym, odpornym szkłem hartowanym. Nie inaczej jest w przypadku digitizera. Co to oznacza?

Jeśli zabezpieczysz wyświetlacz smartfona powyższymi metodami, wówczas ryzyko uszkodzenia jakiejkolwiek warstwy wyświetlacza maleje. Jest to banalne rozwiązanie, które uchroniło już wiele telefonów przed wizytą w serwisie GSM. Pamiętajmy, że zakup wysokiej jakości etui i szkła hartowanego opłaca się o wiele bardziej niż naprawa zniszczonych elementów, a zwłaszcza digitizera.

W większości przypadków uszkodzenie digitizera idzie w parze z usterką szybki – im więcej zniszczonych komponentów, tym koszt naprawy telefonu wzrasta (o koszcie wymiany szybki pisaliśmy tutaj). Zapraszamy do naszego serwisu GSM w Krakowie wszystkie osoby, które chcą wyposażyć swoje urządzenie w elementy ochronne.

Jest za późno na ochronę, bo Twój digitizer już uległ uszkodzeniu? Serwis See You GSM oferuje najlepsze ceny i profesjonalne usługi wymiany oraz naprawy digitizera niezależnie od marki – u nas zajdziesz najlepszą w Krakowie usługę naprawy telefonów Samsung, LG, Apple oraz wielu innych marek. Zapraszamy!

Powrót