Blog

Brak dźwięku w telefonie – co robić?

23 Sty 2024


Brak dźwięku w telefonie – co robić?

W tym artykule przyjrzymy się kolejnej usterce, z jaką możesz się zmierzyć, będąc właścicielem smartfona – brak dźwięku w telefonie. Poznaj sposoby, dzięki którym uporasz się z tym problemem na własną rękę.

Przyczyny problemów z odtwarzaniem dźwięków

Jeżeli telefon nie emituje żadnych dźwięków, pomimo że nie został wyciszony, to ewidentnie mamy kłopot, który w niektórych przypadkach udaje się rozwiązać samodzielnie. Brak dźwięku w telefonie spowodowany jest zazwyczaj usterką oprogramowania, działaniem wirusa, szkodliwej aplikacji lub mocnym zanieczyszczeniem głośnika i w konsekwencji – jego niedrożnością.

Te usterki mogą objawiać się w różnych formach, a najpowszechniej występującymi są:

  • błędne wykrywanie słuchawek – na ekranie widoczna jest ikona słuchawek, ale z całą pewnością nie są nawet podłączone do telefonu. Smartfon niejako utknął w trybie ze słuchawkami i nie może z niego wyjść.
  • samoczynne przechodzenie w tryb cichy – w smartfonach z Androidem ten problem bywa całkiem często powiązany z pobraniem szkodliwej aplikacji.
  • nagłe zaprzestanie działania głośnika – jeżeli brak dźwięku w telefonie objawia się na wszystkich polach, czyli nie słychać odgłosów powiadomień, dzwonka, muzyki czy dźwięków aplikacji i wykluczyliśmy urazy mechaniczne, to przyczyna może tkwić w błędzie oprogramowania.

Jak poradzić sobie z brakiem dźwięku w telefonie?

Przyczyny, które doprowadziły do braku dźwięku w telefonie, nie są najistotniejsze, jeżeli planujemy samodzielną naprawę. Jedyne co możemy zrobić to wykonać kilka nieinwazyjnych, lecz w wielu wypadkach – skutecznych działań. Gdy nie pomogą, należy udać się do specjalistycznego serwisu GSM.

Sprawdź wszystkie ustawienia w telefonie

Zanim zaczniesz panikować, to na spokojnie zweryfikuj czy przypadkiem dźwięki nie zostały ściszone do zera albo czy nie włączyłeś trybu cichego. W niektórych modelach znajduje się również tryb „Nie przeszkadzać” lub nocny, które służą wyciszaniu dźwięków.

Uruchom ponownie szwankującego smartfona

Restart potrafi zdziałać cuda, zwłaszcza w przypadku drobnych błędów oprogramowania, które znikają po ponownym uruchomieniu telefonu. Takie szybkie odświeżenie smartfona z Androidem jest pomocne w przypadku przeróżnych problemów, również tych z odtwarzaniem dźwięków.

Wyczyść pamięć podręczną

Niepotrzebne pliki cache najlepiej czyścić regularnie przy pomocy specjalnych aplikacji. Wbrew pozorom taka niepozorna rzecz może być jedną z przyczyn powodujących braku dźwięku w telefonie.

Sprawdź dostępne aktualizacje oprogramowania

Zdarza się, że problemy z odtwarzaniem dźwięku wynikają z nieaktualnego oprogramowania, dlatego jeżeli dostępna jest aktualizacja, to spróbuj ją zainstalować.

Przywróć ustawienia fabryczne

Nie jest to idealne rozwiązanie, szczególnie jeżeli poświęciliśmy mnóstwo czasu na spersonalizowanie telefonu i jego ustawień. Pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej ważnych plików, których nie chcesz utracić.

Zbadaj czy głośnik działa

Jeżeli braku dźwięku w telefonie obejmuje wszelkie aspekty łącznie z odtwarzaniem muzyki, odgłosów z filmów, alarmów, powiadomień i dzwonka, a poprzednie sposoby nie doprowadziły do rozwiązania problemu, prawdopodobne nastąpiło poważne uszkodzenie głośnika. Z jego naprawą lub wymianą trzeba się zwrócić do fachowców.

Dźwięk nie działa w dalszym ciągu? Zaufaj profesjonalistom

Niektóre usterki wymagają interwencji fachowca, zwłaszcza jeżeli obejmują uszkodzenia mechaniczne jakichś elementów. W smartfonie uszkodzony jest głośnik? Nie potrafisz zlokalizować i usunąć usterki samodzielnie? Wykonałeś wszystkie powyższe działania, a braku dźwięku w telefonie w dalszym ciągu uniemożliwia korzystanie z urządzenia? Nie pozostaje nic innego jak udać się do serwisu GSM w Krakowie, gdzie trafisz na nas – doświadczonych specjalistów z See You GSM. Lokalizujemy i usuwamy usterki w niemal wszystkich modelach dostępnych na rynku. Znajdziecie nas w Galerii Krakowskiej.

Powrót