Blog
5 błędów, których należy unikać przy ładowaniu telefonu
28 Lis 2024
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bateria Twojego telefonu z czasem traci swoją wydajność? To naturalny skutek procesu starzenia chemicznego, który wynika z ograniczonej liczby cykli ładowania baterii litowo-jonowych. Oznacza to, że z każdym pełnym cyklem – od 0 do 100% – pojemność stopniowo maleje. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby, Aby wydłużyć trwałość baterii i nawet po kilku latach cieszyć się sprzętem, który nie rozładowuje się po kilku godzinach.
Błędy przy ładowaniu telefonu – tego nigdy nie rób!
Jednym z największych wrogów baterii jest nocne ładowanie. Większość osób przywykła do podłączania telefonu do ładowarki tuż przed snem i odłączania jej z samego rana. Niestety, współczesne smartfony źle znoszą taką praktykę, a ciągłe utrzymywanie wartości 100%, może przyspieszać ich starzenie. Producenci rekomendują, aby poziom naładowania telefonu był utrzymywany między 20 a 80%. Takie wartości w znacznym stopniu ograniczają ryzyko degradacji sprzętu. Jeżeli chcesz się uchronić przed rozładowaniem baterii, zainwestuj w powerbank lub noś ładowarkę ze sobą, Jeżeli masz możliwość podłączenia jej do źródła zasilania.
Jaka ładowarka jest najlepsza dla telefonu?
Rynkowa oferta ładowarek obejmuje zarówno modele sieciowe, jak i ładowarki szybkiego ładowania czy bezprzewodowe. Które z nich będą jednak najbezpieczniejsze dla telefonu? Wbrew pozorom to właśnie najstarsze rozwiązania są najbardziej korzystne dla baterii. Tradycyjna ładowarka sieciowa została zaprojektowana w taki sposób, aby chronić przed przeładowaniem i przegrzewaniem. Popularne modele, gwarantujące szybkie ładowanie, mogą zwiększać temperaturę urządzenia, co w konsekwencji powoduje skrócenie żywotności baterii. Nie powinny być zatem stosowane na co dzień, tylko traktowane jako rozwiązanie awaryjne w przypadku konieczności szybkiego podładowania sprzętu. Jeżeli chodzi o ładowarki bezprzewodowe, czyli indukcyjne, generują więcej ciepła niż modele na kablu, co również jest szkodliwe dla telefonu.
Temperatura ładowania – na co powinieneś uważać?
Jak już zaznaczyliśmy, wysoka temperatura ma negatywny wpływ na baterię. Dotyczy to nie tylko nagrzewania się telefonu podczas ładowania, ale także sytuacji, kiedy urządzenie jest pozostawione w gorącym otoczeniu i wyeksponowane na słońce. Jeżeli masz w zwyczaju zostawiać telefon na przednim siedzeniu samochodu lub biurku, które znajduje się tuż przy oknie, licz się z tym, że wysokie temperatury nie tylko pogorszą wydajność baterii, ale także doprowadzą do awarii całego smartfona. A co się stanie, jeżeli przez dłuższy czas telefon będzie narażony na mróz? W takiej sytuacji może dojść do powstania dendrytów litowych, czyli cienkich struktur, które tworzą się na elektrodach baterii i z czasem mogą przebijać separator, prowadząc do zwarcia wewnętrznego. Ryzyko przegrzania i wycieku elektrolitu to tylko niektóre zagrożenia związane z ich obecnością. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do pożaru bądź eksplozji.
Czy można korzystać z telefonu podczas ładowania?
Oczywiście, samo korzystanie z telefonu nie spowoduje szybkiej utraty wydajności baterii, niemniej jeżeli możesz sobie na to pozwolić, staraj się nie korzystać z urządzenia podczas jego ładowania. Wypracowanie takiego nawyku będzie miało korzystny wpływ na efektywność baterii, a przy tym przyspieszy sam proces jej naładowania. Kiedy już zauważysz, że poziom baterii zbliża się do 80%, możesz ją bezpiecznie odłączyć od zasilania. Jeżeli przekroczysz te wartość, nie wpłynie to drastycznie na wydajność baterii, ale pamiętaj, aby unikać sytuacji pełnego naładowania.
Na koniec warto wspomnieć o samej ładowarce. Pomimo że na rynku istnieje dużo zamienników w okazyjnych cenach, staraj się dobierać produkty dopasowane do specyfiki Twojego urządzenia. Nie bez powodu zamienniki bardzo często ulegają awarii i trzeba je regularnie wymieniać – w przypadku oryginalnych akcesoriów problem ten nie występuje lub występuje znacznie rzadziej.