Blog

Jak namierzyć zgubiony telefon? - Sprawdź może się przydać podczas wakacyjnych szaleństw :)

18 Cze 2017


Urządzenia, którymi się posługujemy na co dzień mają wiele cennych danych. Nie tylko zdjęcia, filmiki ale również aplikacje do płacenia, czy inne wrażliwe dane. Warto zatem mieć możliwość zdalnej lokalizacji i sterowania telefonem, by  uniknąć poważnych strat.

Apple

Użytkownicy urządzeń Apple od kilku lat mogą korzystać z dostępu do funkcji lokalizacji i blokady utraconych urządzeń, za którą odpowiada opcja „Find my iPhone” połączona z kontem iCloud. Aby ją aktywować, należy wybrać tę funkcję w ustawieniach telefonu, w sekcji iCloud i z tego poziomu lub za pomocą aplikacji mobilnej można pobrać aktualną lokalizację i śledzić jej zmiany od momentu utraty urządzenia oraz włączyć dźwięk w straconym telefonie. Możemy też zablokować urządzenie i wyświetlić nasz własny komunikat na ekranie czy zdalnie usunąć dane. 

 

 

Warto dodać, że w odróżnieniu od Google, Apple skutecznie uniemożliwia ponowne użycie zgłoszonego lub skradzionego urządzenia, bo aktywacja zdalnie skasowanego telefonu jest możliwa tylko wtedy, jeśli wprowadzimy Apple ID i hasło właściciela. Tym samym ogranicza to handel skradzionymi iPhonami. Podobne rozwiązania tego problemu wprowadza już Samsung.

 

Android

Menedżer urządzeń Android to narzędzie od Google, dzięki któremu można namierzyć lub zablokować telefon z poziomu komputera lub innego urządzenie z Androidem. Aby się do niej dostać należy najpierw zainstalować aplikację, wcześniej pobierając ze sklepu Google Play.  Jeśli nasz telefon jest w pobliżu, ale nie widzimy go, uruchamiamy funkcję Zadzwoń. Uruchomiony dzwonek z najwyższym poziomie głośności będzie hałasować przez pięć minut. Jeśli nie udało nam się odnaleźć zaginionego telefonu możemy zablokować telefon, wybierając funkcję Zablokuj, ustalając nowe hasło. Poza tym możemy ustawić wiadomość, która wyświetli się na zablokowanym ekranie urządzenia. Dzięki temu, o ile smartfon jest w rękach uczciwego znalazcy, będzie mógł skontaktować się z nami, nawet przez zablokowane urządzenie. W ostateczności, jeśli wizja odzyskania telefonu oddala się coraz bardziej pozostaje zdalne przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, by ochronić prywatne dane zapisane w smartfonie.

 

 Narzędzia nie zawsze skuteczne !

Możliwość zdalnego zarządzania telefonem jest bardzo przydatną funkcją, jednak ma swoje ograniczenia. Zdalna blokada telefonu nie będzie funkcjonować bez połączenia z siecią WiFi lub komórkową. Funkcja jest też bardziej dokładna, gdy ma włączone usługi lokalizacji oparte na GPS.  Jeśli zaobserwujemy, że telefon się przemieszcza, możemy spodziewać się, że ktoś już nim się „zaopiekował”. Jeśli znalazca celowo wyłączy od razu telefon uniemożliwi śledzenie smartfona. Niestety do tej pory producenci nie wprowadzili opcji żądania kodu w momencie wyłączania zasilania. Warto pamiętać, że zdalne skasowanie urządzenia spowoduje trwały brak komunikacji i  zlokalizowanie go nie będzie już możliwe, ale przynajmniej Twoje prywatne dane nie wpadną w niepowołane ręce.

  

Ostatecznością zawsze zostaje umieszczenie ogłoszenia lub wywieszenie kartki:

Uprasza się uczciwego znalazcę o zwrócenie urządzenia prawowitemu właścicielowi :)

 

Powrót